Alt

70 arter på 14 dage

Foto: Dansk Centralbibliotek

Du er her

Danmarks bedste naturformidler besøger Flensborg

I efteråret 2024 besøgte dyrepasseren Mikkel Sortemos Sydafrika. Han er kommet tilbage med en masse nye og spændende historier i bagagen. Den 17. oktober kan I igen møde ham på Flensborg Bibliotek, hvor han fortæller om sine oplevelser, og hvor du kan møde nogle af hans dyr.

Allerede som 16-årig blev Mikkel optaget på dyrepasseruddannelsen, og i dag lever han for at videreformidle sin viden om dyr, kryb og slanger. Mikkel har fotograferet vilde elefanter i både Afrika og Asien, undersøgt verdens største koralrev, været i nærkontakt med nogle af verdens farligste slanger og mødt dyrearter som koalaen i Australien.

Drømmen om at blive dyrepasser

Mikkel har rejst i store dele af verden, men den mest læringsrige rejse har været rejsen mod drømmen og målet: at blive uddannet dyrepasser. På den rejse har kun fantasien sat grænser for oplevelserne. Her har han fået en uvurderlig støtte fra sin familie, for det skulle vise sig, at vejen ikke var lige, men med mange sidesving og glatbaner.

Flere gange overvejede han, om det var kampen værd. Skulle man opgive nogle ting for at lykkes med nogle andre?

Med familiens stemmer i baghovedet var svaret altid: JA!!! Han måtte bide tænderne sammen i de svære tider og se fremad mod det mål, han havde sat sig fra barnsben. I november 2018 blev Mikkel efter 6½ år færdiguddannet dyrepasser “med tonsvis af livsbekræftende oplevelser rigere i bagagen!”, som han siger.

Arternes Verden

Arternes Verden har til formål at videregive viden om verdens fantastiske arter - ikke mindst de arter, som man frygter eller ser skævt til, som edderkopper, slanger og øgler. Idéen er udsprunget af Mikkels fortid, hvor han har haft både Forunderlige Skabninger i samarbejde med Tim Hansen og Slangernes Verden.

Udover at stå for Arternes Verden arbejder Mikkel som informationsmedarbejder og guide i Aalborg Zoo, hvor han hver dag får ny viden om naturen og dyrene. Derudover holder han foredrag, er ude til undervisning og med i forskellige udsendelser på TV og i radio.

Mikkel har været indstillet til prisen Danmarks Bedste Naturformidler.

Mød Mikkel og hans dyr på Flensborg Bibliotek

Den 17. oktober kan du på Flensborg Bibliotek møde Mikkel og nogle af hans dyr, måske en slange eller en fugleedderkop.

Foredraget er afvekslende og både børn og voksne kan deltage.

Tilmelding

Fri entré. Tilmeld jer her!

Informationer om begivenheden

Foregår begivenheden på dansk? Ja
Maksimum antal deltagere / pladser 80 personer
Forplejning Nej
Må der indtages medbragt mad? Nej
Foregår begivenheden udendørs? Nej
Er tilmelding/booking på forhånd påkrævet? Ja

Informationer om stedet

Sted Flensborg Bibliotek
Adresse
Norderstr. 59
24939 Flensburg
Tyskland
Telefonnummer +49 (0)461 86 97 0
E-mail dcb@dcbib.dk
Betjening på dansk Ja
Åbningstider Mandag - Fredag:
10:00-19:00
Lørdag:
10:00-14:00
Søndag:
Lukket
Info til åbningstider Særåbningstider på grund af corona-pandemien. Ændringer kan forekomme.
Betalingsmuligheder
Alt
Alt

Hvor og hvornår?

Dato 17. oktober 2025
Tid 15:00
Sted Flensborg Bibliotek
Norderstr. 59, 24939 Flensburg, Tyskland
Pris Gratis
Begivenhedstype Børn & unge
Booking URL Tilmeld jer her!
Målgruppe Børn, Familier

Udbyderens kontaktoplysninger

Stillet til rådighed af Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig
Adresse Flensborg Bibliotek
Norderstr. 59
24939 Flensburg
Tyskland
Telefonnummer +49 (0)461 86 97 0
E-mail dcb@dcbib.dk

Andre begivenheder i nærheden

Overnatningsmuligheder i nærheden

Aktiviteter i nærheden

Seværdigheder i nærheden

Spisesteder i nærheden