
Lige på den anden side af grænsen – i Højer – bor Dan Thuesen og Mogens Davidsen. I anledning af årsmødet kommer de til Mikkelberg og viser deres værker i olie, fotografi, bronze og keramik.
Dan Thuesen kalder sig for marskens maler. De seneste årtier har han markeret sig som en ikonisk portrættør af det flade marskland, som præger landskabet på vestkysten både nord og syd for grænsen. Høj himmel, der til tider næsten fylder det hele, i alle farver. Det flade land, som ind imellem kun optræder som en smal stribe nederst i billedet. Og vandet, som altid er til stede, i form af kanaler, åer, oversvømmelser, pytter – eller slet og ret som det lys og det særpræg, det giver til landskabet. Ind imellem ses også andre karakteristiske markører fra marsken, som stæreflokke, diger, koger, halliger, en sluse, en mølle, en industribygning eller konturerne af en landsby.
På Mikkelberg viser Thuesen først og fremmest oliebilleder, men medbringer også en række fotos, fortrinsvis i sort-hvid.
Mogens Davidsen viser sine kraftfulde skulpturer i keramik og bronze. Hans keramiske arbejder i raku eller stentøj har noget gådefuldt over sig – de ligner en mellemting mellem skruer, bolte eller svære dele til industriredskaber og så mystiske objekter fra en svunden tid eller det ydre rum. Man kigger på dem og får lyst til at vide meget mere.
Davidsen siger om sig selv, at det, der karakteriserer hans kunstneriske tilgang, er nysgerrighed, godt håndværk, fascination af ild, varme og støbning af bronze. Det eksperimenterende ses tydeligt i bronzeskulpturerne, hvor der leges med modsætningerne mellem blank og mat, fast og porøs, tyngde og lethed. Dan Thuesen er uddannet på det Jyske Kunstakademi i Aarhus og er kendt fra blandt andet Grænselandsudstillingen.
Mogens Davidsen er uddannet på Kolding Kunsthåndværkerskole som keramisk formgiver, men arbejder i dag både med skulptur, maleri og grafik. Han har eget galleri i Højer.
Sted: Mikkelberg center for nordisk kunst og cricket, Horstedter Chaussee 1, 25856 Hattstedt.
Fernisering: lørdag d. 21.05.2022 kl. 15:00.
Udstillingen kan ses fra 21. maj til 14. august 2022, tirsdag - onsdag kl. 10:00 - 13:00, torsdag kl. 11:00 - 16:00 og fredag - søndag kl. 13:00 - 17:00.
Foregår begivenheden på dansk? | Ikke relevant |
---|---|
Må der indtages medbragt mad? | Ja |
Foregår begivenheden udendørs? | Nej |
Er tilmelding/booking på forhånd påkrævet? | Nej |
Mindretalsorganisation: Ja
Sted | Mikkelberg - Nordisk center for kunst og cricket |
---|---|
Adresse |
Horstedter Chaussee 1 25856 Hattstedt
Tyskland |
Telefonnummer | +49 4846 6604 |
info@mikkelberg.de | |
Hjemmeside | Gå til hjemmeside |
Betjening på dansk | Ja |
Åbningstider |
Fra den 7. September 2019:
Tirsdag - Onsdag: 09:00-13:00 Torsdag: 11:00-16:00 Lørdag - Søndag: 13:00-17:00 |
Info til åbningstider | Det er muligt at besøge Mikkelberg udenfor åbningstiderne efter forudgående aftale. |
Betalingsmuligheder |
|
Dato |
21. maj - 14. august 2022 |
---|---|
Tid |
Se stedets åbningstider |
Sted |
Mikkelberg - Nordisk center for kunst og cricket Horstedter Chaussee 1, 25856 Hattstedt, Tyskland |
Pris | Gratis |
Begivenhedstype | Udstillinger |
Målgruppe | Lærere / skoler, Studerende, Unge, Voksengrupper, Voksne / par, Ældre |
Stillet til rådighed af | Mikkelberg - Nordisk center for kunst og cricket |
---|---|
Adresse |
Mikkelberg - Nordisk center for kunst og cricket Horstedter Chaussee 1 25856 Hattstedt
Tyskland |
Telefonnummer | +49 4846 6604 |
info@mikkelberg.de | |
Hjemmeside | Gå til hjemmeside |
05. maj - 30. juni 2022
Flensborg Bibliotek
Tidligere lektor på Duborg-Skolen, Arne Sørensen, har været nede i sit arkiv, for at danne sig et overblik over sit mangeårig virke som amatørfotograf. Et udvalg af hans mange værker kan snart beundres i billedudstillingen på Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig i Flensborg.
29. juni 2022 16:00
Flensborg Bibliotek
Mangler du lidt input til, hvilken bog du skal give dig i kast med som det næste? Så vær med til vores næste session "Biblioteket anbefaler", når bibliotekar Lene Lund sammen med bibliotekschef Jens M. Henriksen præsenterer nogle af hans favoritter.
08. juli 2022 18:00
Christian Lassens Mindemuseum
Teatret Møllen drager ud i det danske sommerlandskab og omdanner deres gamle lastbil til en mobil teaterscene. Lastbilen kører til en række skønne og historiske lokationer rundt omkring i Sønderjylland og Sydslesvig.
Jugendherberge Husum, Husum/Nordsee
Vil du bo centralt i Nordfrieslands hovedby og samtidig have nem adgang til mange af de spændende naturoplevelser i og omkring vadehavet? Så er vandrehjemmet i Husum måske det rette overnatningssted til dig. Her kan du bo billigt og komme i kontakt med andre unge rejsende på Sydslesvigs vestkyst.
Jugendherberge Friedrichstadt, Friedrichstadt
Vidste du, at der ligger en rigtig hollænderby i det vestlige Sydslesvig, som besøges af flere hundredetusinde turister hvert år? Hvis du vil opleve dette vidunderlige sted sammen med din skoleklasse, ungdomsgruppe eller familie, så er vandrehjemmet i Frederiksstad en mulighed.
Ringhotel Aquarium Friedrichstadt, Friedrichstadt
300.000 turister besøger hvert år den historiske og smukke kanalby Frederiksstad. I Ringhotel Aquarium kan du bo hyggeligt og centralt ved en af kanalerne. Udover gode værelser byder hotellet på spændende kulinariske oplevelser og en lille, men fin wellness-afdeling.
Lejrskolen Skipperhuset, Tönning
Tag på lejrskole med fokus på natur og kultur med et internationalt twist. Lejrskolen Skipperhuset i Tønning ligger ved vadehavskysten og denne egn byder på masser af unikke naturoplevelser og østkysten på den anden side er rig på kultur og historie. I løbet af opholdet er der mulighed for at møde elever fra det danske mindretal.
Jugendherberge Tönning, Tönning/Nordsee
Gå på opdagelse i det unikke Vadehav, som også har den fornemme ære at være UNESCO Verdensarv. Vandrehjemmet i Tønning er et dejligt og billigt overnatningssted. Samtidig er Tønning et perfekt udgangspunkt, når I skal udforske alle de spændende seværdigheder på den sydslesvigske vadehavskyst.
Spejdergården Tydal, Eggebek
Tydal er en af de største spejdergårde i Nordeuropa og drives i regi af det danske mindretal. På spejdergården Tydal kan I nyde naturen langs den smukke å Trenen - om I er på lejrskole, på en foreningstur, teambuilding med virksomheden eller til familiefest.
Draisinenbahn Nordfriesland i Læk, Leck
Har du altid drømt om at opleve en togrejse ud fra lokoførerens perspektiv? På Draisinenbahn Nordfriesland kan i selv overtage styret på skinnecyklen. Turen byder på en flot natur, landsbykroer med kolde øl og lækre frokoster og muligheder for en hyggelig familie-picnic undervejs.
Turistinformationen i Slesvig, Schleswig
Slesvig er kendt for Sydslesvigs vigtigste historiske seværdigheder. På denne bytur med dansk guide får i mulighed for at besøge de steder, som ofte bliver glemt. Her kan i glæde jer til spændende historier fra dagligdagen i fiskerkvarteret Holmen og Slesvigs mest markante vartegn - domkirken.
Turistinformationen i Slesvig, Schleswig
Denne byvandring tager jer forbi tre af de smukkeste seværdigheder i Slesvig: det historiske fiskerkvarter Holmen, Sankt Hans Klosteret og bibelhaven. Undervejs fortæller jeres dansktalende guide, hvilke historier der ligger bag seværdighederne.
Turistinformationen i Slesvig, Schleswig
Slesvig er en af de ældste byer i Nordeuropa. På en byvandring om aftenen med dansktalende guide kan i opleve Slesvigs historiske seværdigheder og de spændende historier, der er forbundet med dem. Sidste stop på turen er et lille, traditionelt værtshus med en lille overraskelse til ganen.
Flensborg Avis, Flensburg
Hvilke krav bl.a. til sprog skal man stille til forældre, der vil sende deres børn i mindretallets danske skoler? Har den danske grænsekontrol skadet samarbejdet, eller har den været en succes? Flensborg Avis har i snart 150 år haft fokus på de emner, der bevæger grænselandet.
Mikkelberg - Nordisk center for kunst og cricket, Hattstedt
Kunstudstillingen på Mikkelberg er altid et besøg værd, når man interesserer sig for kunstnere fra regionen og de skandinaviske lande. Men stedet med sine smukke bygninger, gode faciliteter og smukke omgivelser kan også danne rammerne for jeres næste sammenkomst i jeres forening eller andre events.
Weihnachtshaus Husum, Husum
Har du nogensinde tænkt over, hvor adventskalenderen kommer fra? Hvordan pynter man sit juletræ i andre lande? Og hvordan fejrede man jul under krigen? Svar på disse og mange andre spørgsmål samt inspiration til dine egne juledekorationer får du i julehuset i Husum - og det hele året rundt.
KZ-Gedenkstätte Husum-Schwesing, Schwesing
Svesinglejren var et af flere koncentrationslejre i Grænselandet. Mindesmærket i Svesing ved Husum minder i dag om nazismens terrorregime i grænseregionen og de mange ofre, som har fundet døden i KZ-lejren. På mindestedet kan I informere jer om begivenhederne fra dengang.
Naturzentrum Mittleres Nordfriesland, Bredstedt
Vidste du, at der gemmer sig nogle smukke og spændende naturområder i det ellers lidt øde, flade landskab på den sydslesvigske vestkyst? I naturcentret i Bredsted kan du opleve, hvad naturen har at byde på. Og kan endda røre ved en sæl og kigge ind i en bistad - hvis man da tør!
Museum "Alte Münze", Friedrichstadt
Vidste I, at Frederiksstad råder over en af de flotteste renæssancebygninger i hele Nordtyskland? I dag huser "Den gamle mønt" byens museum, som er et rigtig godt sted at starte, når I vil dykke ned i hollænderbyens spændende historie.
Handwerkerhaus - Restaurant und Saal, Husum
En køkkenchef fra Sydtyskland skaber spændende lokale kulinariske oplevelser med et team af unge gastronomer under uddannelse på den sydslesvigske vestkyst. I tror det er løgn? Så kig forbi og oplev samtidig et ægte gastronomisk highlight i Husum og omegn.
Ringhotel Aquarium Friedrichstadt, Friedrichstadt
Er i på udkig efter en spændende kulinarisk oplevelse i Frederiksstad? På restauranten på Ringhotel Aquarium bydes der på spændende tyske retter, både som menu eller á la carte. Fra terrassen kan i samtidig nyde udsigten over kanalen og de smukke facader i Sydslesvigs historiske hollænderby.
Restauranten på Hotel Strandleben, Schleswig
Restauranten på Hotel Strandleben ligger direkte ved bredden af fjorden Slien i Slesvig. Hvis I er på udkig efter en fin middag eller blot en kop kaffe med en aldeles flot udsigt over vandet, så er dette sted det rigtige for jer.
Columbus Genusswirtschaft på Hotel Hafen Flensburg, Flensburg
Flensborgs historie og maritime flair kan ikke kun opleves på museer og byture. På Columbus Genusswirtschaft kan I få en fin og stadigvæk ærlig middag i spektakulære, historiske omgivelser direkte nede ved havnen. Derudover kan I glæde jer til et stort udvalg af Flensborgs signaturedrink: Rom.
Meierei Dirk Luther, Glücksburg (Ostsee)
En 2-stjernet restaurant parret med et af de bedste hoteller i regionen samt en spektakulær beliggenhed. Hvis I er ude efter en helt særlig kulinarisk oplevelse i enestående omgivelser, så er et besøg på Meierei Dirk Luther i Lyksborg-Mejervig noget I ikke må gå glip af.
Alle informationer på portalen er blevet produceret med stor omhyggelighed. I tilfælde af fejl eller misvisende informationer gælder de informationer og betingelser på udbydernes hjemmesider og andre af deres publikationer. Hverken Oplev Sydslesvig eller udbyderne kan holdes ansvarlig for fejl i informationerne på denne portal.
2019 © Oplev Sydslesvig.